Diş Beyazlatma

şeffaf plaklarla ortodonti(invisaling)
19 Temmuz 2017
Ağız ve Diş Sağlığı
23 Temmuz 2017
Show all

Diş Beyazlatma

İki şekilde diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. Ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma. Her iki diş beyazlatma yönteminde dişlerdeki dentin ve mine tabakasının koyulaşması ile oluşan lekelenmeleri diş beyazlatmada kullanılan maddelerin jel kıvamı sağlanarak diş minesine tatbik edilmesi ve jelin aktif olmasını sağlayacak katalizörler yardımıyla diş renginde açılma gerçekleştirilmesi ile sağlanır.
kullanılan jel hidrojen peroksit veya karbamidperoksit tir.bu kimyasallar diş yüzeyine herhangi bir zarar vermez ancak dişeti dil yada dudak gibi yumuşak dokuya temas ederse kimyasal yanık oluştururlar bu ise çok can yakıcıdır ve estetik sorun oluşturur.bu nedenle uygulama tecrübeli hekim eliyle ve titizlikle yapılmalıdır.
ev tipi beyazlatmada kullanılacak plaklar yine hekim tarafından kişiye özel ölçü alınarak yapılır.piyasadaki hazır plaklardan kaçınılmalıdır.

Diş yüzeylerine sürülen bir jel ile uygulanan yöntemde dişin renk pigmentlerine göre en uygun seviye kadar açılması sağlanarak yapılan bir işlemdir. Dişlerde başka sorunlar olmaması ve sadece kullanım sonrasında oluşan lekelenmelerden kurtulmak isteyenler için ideal bir uygulama olarak olumlu sonuçlar vermektedir.

Diş beyazlatma yöntemi uzun yıllardır kullanılmasıyla hiçbir yan etki oluşturacak sorun yaratmamış ve güvenli olarak tatbik edilen bir yöntem olarak tercih edilmiştir.

Dişler dış etkenler nedeniyle koyulaşarak sararmaya başlar. Sigara, çay, kahve bu duruma etken olabilmektedir. Bunun yanı sıra yaşlanma ve kullanılan bazı ilaçlar da etki yapabilmektedir. Bazen de florürün fazla kullanılması ve kanal tedavisi sonrası grileşme görülebilir. Fırçalama ya da beyazlatma özelliği olan diş macunları dişleri beyazlatmayı başaramaz. O nedenle diş hekimleri kontrolünde diş beyazlatma sağlanmalıdır.

Diş beyazlatma uygulaması kimlere yapılmaz?

Diş beyazlatma işleminin yapılması için sağlıklı dişlere sahip olmak gereklidir. Diş minesinde derin çatlakların oluşması, diş apsesi, diş etlerinde iltihaplanma ve diş eti çekilmesi olması halinde uygun değildir. Dişlerde çürük olması durumunda kullanılan jel içeri girer ve PULPAYI zedeleyerek ağrı ve acı verebilir. Uygulama çürüklerin tedavisi sonrası uygulanabilir.

Ayrıca hamilelik döneminde diş beyazlatma işlemi yapılması sakıncalıdır. Daimi dişleri tamamlanan herkes diş beyazlatma işlemini yaptırabilir. Bunun için sağlıklı dişlerin olması ancak renk bozukluğu sorunu olması yeterlidir.

Ev tipi ve ofis tipi diş beyazlatma her iki şekilde de diş hekimi kontrolünde uygulanır. Ofis tipi klinikte tamamen diş hekimi kontrolünde bizzat sağlanır. Ev tipi ise temizleyici plaklar hazırlanarak evde takılarak pratik şekilde kullanılarak uygulanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız