Fiber Post

Bonding
15 Temmuz 2017
İmplant Üstü Kaplama
15 Temmuz 2017
Show all

Fiber Post

Dolgu yapılırken dolgu maddelerinin dolgunun dişe yapışması için kullanılan adesiv sistemler sayesinde daha kolay bir şekilde dişe yapışmasını sağlaması ile aşırı madde kaybına maruz kalan dişler; fonksiyonel ve estetik bir şekilde kolayca ve seri olarak tedavi edilebilmektedir. Tamamı harap olan bir dişe adesiv sistemlerle kanal tedavisi uygulanması ile sonra kök içine yerleştirilen  ‘’fiber-post’’ diye adlandırılan uygulama sayesinde başarılı bir şekilde tedavi sağlanabilmektedir.

Post uygulaması nasıl olur?

Kanal tedavisinin tamamlanması sonrasında kök içerisine ince bir çubukla kökten ve dişin üst bölümünden destek sağlanarak dişin daha fazla dayanıklılık kazanmasına olanak tanır. Post uygulaması; kök içerisine yapılması nedeniyle öncesinde mutlaka kanal tedavisi sağlanmış olmalıdır. Post uygulaması metal post ve fiber post olarak iki şekilde kullanılır.

Fiber post: Rezin siman adı verilen yapıştırıcılar ile tek seans olarak dişe kimyasal ve mekanik bağlanarak uygulanır.

Metal post: Prefabrik metal postlar ya da döküm post dişe fiziksel bir şekilde tutunarak yapılır. Döküm postlar laboratuar ortamında hazırlandığı için işlem iki seans olarak gerçekleşir.

Aşırı şekilde dişlerde ortaya çıkan madde kaybı nedeniyle kaplama veya dolgu öncesi fiber post uygulaması gerçekleşir. Tam seramik porselen ve zirkonyum kaplama öncesinde madde kaybının fazla olduğu dişleri güçlendirmek için uygulanan bir yöntem olarak yer alır.

Fiber post uygulaması sırasında kanal tedavisi yapılan dişi uyuşturma ya da anestezi yapma gereği duyulmadan işlem gerçekleştirilir.

Fiber post uygulaması kanal tedavisinin gerçekleşmesinin ardından uygulanır ve 20 dakika gibi bir sürede bitirilerek; direnci yüksek olan ve estetik açıdan özelliği bulunan post-core yapılabilmektedir.

Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olan ve kanal tedavisi sağlanmış olan hastalarda yalnızca kökün kalması sonucunda dahi fiber post yapılabilmektedir.

Fiber post uygulanmayan durumlar

Diş köklerinde oluşan kist, iltihap ve dişte kırık olması halinde fiber post uygulanmaz.

Diş köklerinin aşırı ince olması halinde ve kökler eğri ya da kısa ise uygulama yapılmaz.

Kanal tedavisinin kök ucuna kadar yapılamaması durumunda ve diş köklerinde tıkanma sorunu varsa fiber post gerçekleştirilmez.

Dişe destek sağlayan kemik dokusunda hasar ya da sorun olması halinde ve kemik yıkımının çok fazla olduğu durumlarda fiber post uygulamak mümkün değildir.

Fiber postun tercih edilmesinde en önemli etkenler;

Dişte kırılma riskini azaltarak uzun süre kullanma şansı verir.

Fiber post uygulaması hem kimyasal hem de mekanik olarak yapışma olanağı sağlar.

Seramik olarak uygulanması sonucunda metal yansıma olmaması nedeni ile estetik olarak doğal görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız