Kompozit Lamine

İmplant Üstü Kaplama
15 Temmuz 2017
Seramik Lamine
15 Temmuz 2017
Show all

Kompozit Lamine Nedir

Diş estetiği artık her türlü diş görünümüne çözüm getirecek birçok uygulamayı içermektedir. Kompozit lamine estetik diş hekimliği dalında uygulanan ve en çok kullanılan seçenektir. Kompozit lamine birçok adla bilinir. Kompozit veneer, lamine diş, kompozit dolgu, kompozit laminate, kompozit bonding ve kompozit diş diğer adlarıdır.

Kompozit lamineler dişler üzerinde zararlı bir etki oluşturmayan, dişin şeklini ve rengini değiştiren ve görünen bozuklukları düzelten ve estetik açıdan doğal bir görünüm vermeyi sağlayan yenileme işlemidir. Kompozit malzeme ile tüm işlem gerçekleştirilir. Dişin estetiğini kompozit lamine uygulaması ile sağlayan diş hekimi el becerisini ve yeteneğini bu şekilde diş üzerinde oluşturur.

Kompozit lamine kullanım yerleri

Dişlerinin arasında açıklık ve seyreklik dişli bulunan dişlerin estetik olarak görünümünü sağlamak için yapılabilmektedir. Dişlere kuron yaptırmadan ve kesilmeden yarım saat gibi kısa bir süre içerinde uygulama yapılır.

Kırılan ve yaşlanma nedeniyle deforme olan dişler için kompozit lamine uygulaması yapılır ve dişlerin eski estetiğini kazanması bu şekilde sağlanır.

İnatçı bir şekilde kalıcı olan sigara, çay ve kahve lekelerini düzeltmede de kompozit lamine uygulanabilir.

Ön dişlerde büyük dolgular olması ve çürük bulunması halinde uygulama yapılabilmektedir.

Ortodonti tedavi içermeyen kısmi olarak çapraşık bir görünüme sahip dişlerin düzeltilmesinde de uygulama sağlanır. Dişlerin daha fazla çapraşık olması halinde porselen kuron ya da porselen lamina yaptırılmalıdır.

Diş görünümünü beğenmeyen ve daha güzel gülüşlere sahip olmak isteyenler için de kompozit lamine uygulanabilmektedir.

Kompozit lamine için kullanılan malzemelerde ileri düzeyde gelişmiş ürünlerin kullanılması ile dişe en yakın estetiği sağlayan ve dişe benzeyen bir uygulama gerçekleştirilir. Kompozit lamine uygulandıktan sonra gerçek dişlerde oluşan renk değişimi nasılsa uygulama sonrası aynı düzeyde renk değişimi ortaya çıkar. Diş yüzeylerinin pürüzleştirilerek iyi bir şekilde cilalanması ile lekelenme oranı azalır. Kahve, çay, sigara gibi içeceklerin neden olduğu lekelenmeler tamamen giderilir.

Kompozit lamineler uzun yıllar kullanılacak şekilde dayanıklılık sağlar. Ancak iyi kullanılması ve dikkat edilmesi şartıyla! Sert kabuklu kuru yemişler dişlerle kırılmamalı ve asitli içecekler tüketilmemelidir. Sert objeler, tırnak yeme gibi bir takım alışkanlıklar ömrünü kısaltır. O nedenle bu konuda da dikkatli olmak gereklidir.

Kompozit lamine 30 ila 60 dakikalık süreler içerisinde uygulama yapılır ve kısa sürede tamamlanması ile kullanıma hazır hale gelir.  Diğer diş tedavileri için yapılan uygulamalar ile kıyaslandığında oldukça uygun fiyata sahiptir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız