Seramik Lamine

Kompozit Lamine
15 Temmuz 2017
Tam Protez
15 Temmuz 2017
Show all

Seramik Lamine

Diş estetiği artık dişin işlevsel özelliğinin yanı sıra estetik görünümünü de ortaya çıkaran bir uygulama olarak oldukça önem taşımaktadır. Diş hekimliği bünyesinde yapılan her türlü diş estetiği güzel gülüşler demektir. Seramik lamine; diş estetiğinde kullanılır. Diş ya da dişlerin ön yüzeyinde oldukça az bir tabakanın aşındırılması, ölçünün alınmasıyla istenilen şekil ve renkte bir işlem oluşturulur. Lamine adı verilen bu kaplama kompozitli reçine veya yapıştırıcılar ile dişe uygulanmak suretiyle tutunması sağlanmaktadır.

Genel olarak dişlerin estetik görünümünde önemli farklılıklar ortaya çıkaran seramik lamine uygulaması; seramiğin ince ve şeffaf olması nedeniyle özellikle ön dişlerde çok daha güzel bir görünüm yaratarak uzun süre dayanma olanağı da vermektedir. Işığı geçirme özelliliği bulunan seramikler; doğal dişlere tam olarak uyum sağlayan bir içeriğe sahiptir. Metal porselenler dana donuk ve yapay bir görünüm içerir. Ancak seramik lamineler doğallıkları ile daha göz alıcı olurlar. Seramik lamineler dişlere daha sağlıklı tutunur ve adapte olurlar; doğal olmaları nedeniyle ışığı yansıttıkları için gerçek diş gibi görünürler.

Metal porselen lamineler dişe mekanik olarak yapıştırılma özelliğine sahipken; seramik lamineler ise hem mekanik hem de kimyasal olarak yapıştırılırlar. Bu da daha geç deforme olmalarını sağlar. Ayrıca tutunma açısından daha kalıcı olurlar. Seramik lamineler metal içermediği için diş eti kenarlarında koyu renk bir çizgi oluşturmazlar. Seramik lamineler alerjik bir etki yaratmaz ve uygulanması ile her açıdan daha rahat bir kullanım sağlar.

Dişlerde ortaya çıkan birçok sorunda lamine uygulaması yapılabilmektedir. Diş beyazlatmanın yetersiz kalması halinde, kahve, çay ve sigara etkisiyle oluşan renk değişikliğinde, genetik oluşmuş diş form ve renk bozukluklarında, kullanılan ilaçların oluşturduğu lekelerde, yanlış konumlanan dişlerin form almasında, aşınmış ya da kırılmış dişlerin düzeltilmesinde, dişler arasında aralıkların olması halinde, dişlerinin görünümünden rahatsız olanların istekleri doğrultusunda uygulama sağlanmaktadır.

Seramik lamine diş uygulaması için diş hekimi hastanın durumuna göre muayene ederek karar verir. Her yaş grubuna uygun bir şekilde seramik lamine işlemi gerçekleştirilir.

Seramik lamine uygulaması diş etlerinde sorun yaşayan hastalara uygulanmaz; belli tedavi sonrası iyileşme ile daha sonra gerçekleştirilebilir. Ayrıca psikolojik kökenli tırnak yeme ve kalem ısırma gibi bir takım sorunları olanlarda ve çene kemiğinde deformasyon olanlarda uygulama yapılmaz.

Seramik lamine yapılmasıyla doğal bir görünüme kavuşan dişlere özenle bakmak; uzun süreli kullanım sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız