Tam Protez

Seramik Lamine
15 Temmuz 2017
Metalik Seramik Kaplama
15 Temmuz 2017
Show all

Tam Protez

Ağızda hiç diş kalmadığı zaman uygulanan tam protez; alt ve üst çenelere yerleştirilen yapay dişlerdir. Hareketli olmaları nedeniyle çıkarılıp takılarak kullanılır. Damak protezi adı da verilen tam protezler genelde erken, tamamen dişlerini kaybeden kişilerde ve yaşlılık sonrası yaşanan tüm diş kayıplarında daha çok uygulanır.

Tam protez kaç günde tamamlanır?

Tam protez yapılması; muayene, ölçü ve yapılan provalar ile 5 seanslık bir süreçte hazırlanarak takılır. Bu da ortalama 15 günlük bir süreyi kapsar.

Kullanımı nasıldır?

Hareketli olmaları nedeniyle sabit protezlere göre kullanımı daha zordur ve üstelik çiğneme açısından daha az etkinlik taşır. Tam protezler ilk takıldığında hastanın bir müddet alışmasında zorluklar oluşabilir. Ayrıca damaklarda vuruklar ve yaralar acı verebilir. Vurukların düzeltilmesi sağlandıktan sonra hastalar belli süre sonra alışılarak kendi dişi gibi kullanmaya başlarlar.

Temizliği nasıl yapılır?

Tam protezler hareketli olmaları ve çıkarılıp takılarak kullanımları ile kolay bir temizlik sağlamaya uygundur. Diş macunu kullanılmadan sadece diş fırçası ile fırçalamak yeterlidir. Ayrıca bazı temizleyici tabletler yardımı ile de temizlenebilir. Protezler bir bardak suya atılan tabletlin içine konularak bekletilir ve bu şekilde temizlenir.

Tam protezler yemek yerken ilk zamanlarda sorun yaratabilir. Kemik yapısının sağlam olduğu kişilerde daha çabuk uyum sağlar ve kullanırken sorun yaratmaz.  Dudak ve yanak kasları ilk takıldığında uyumsuzluk yapabilir ancak alıştıkça rahat bir şekilde ısırabilir, kesebilir ve öğütebilir. Eğer kemik açısından eksiklik varsa yemek yerken protezler hareket edebilir böyle durumlarda yapıştırıcılar kullanabilir ya da çene kemiğine implant yapılarak destek sağlanabilir.

Estetik olarak sıkıntı yaratmayan bir duruş sergiler; ön dişler porselen yapılarak daha iyi bir görünüm sağlanabilir.  Böylece estetik açıdan daha göz doldurucu olabilecektir.

Kaynar su kullanmadan temizlik yapılmalı ve gece yatarken protez çıkarılarak özel bir kapta bulundurulmalıdır. Çıkarıp takma anında düşmesi ile kırılma ihtimali olması dikkatli olmayı gerektirir. Ancak kırılma durumunda kırılan diş veya tamamı yeniden hazırlanarak tamir edilebilir. Bunun için yeni ölçü alınması gereklidir.

Tam diş protezlerin kullanım ömrü iyi şekilde bakımı yapılması ve sağlığa uygun olarak kullanılması ile uzamaktadır. Vücudun zayıflaması ya da kemik erimesi gibi hastalıklarda protez bollaşabilir ve düşebilir. Böyle durumda tekrar yenilenmelidir. Ayrıca keskinliği azaldığında da değişim sağlanabilmektedir. Tam protez dişler genelde kullanım açısından pek tavsiye edilmez. Artık implant destekli sabit protezler çok daha fazla tercih edilmekte ve hekimler tarafından önerilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız