Bonding

Fiber Post
15 Temmuz 2017
Show all

Bonding

Ağız ve diş sağlığı; ayrıca estetik olarak yapılan birçok tedavi biçimi her açıdan dişlerin daha iyi görünmesi ve işlevini yerine getirmesi için uygulanır. Diş sağlığını önemsemek ve herhangi bir sorunda mutlaka erken müdahale etmek önem taşır. Dişlerde oluşan birçok rahatsızlığın dışında ayrık, kırılma ve ayrık durma gibi bir takım görünüş bozuklukları olabilmektedir. Bonding; ayrık veya kırık olan dişlerin oluşturduğu şekil bozukluklarını gidermede uygulanan bir yöntemdir. Dişin dış yüzeyinde kullanılan malzemeler ile uygulama yapılarak bu şekilde bozukluğun düzeltilmesi sağlanıyor.

Böylece bu uygulama ile dişlerde bulunan hasarlar gideriliyor, ayrık dişler kapanıyor ve diş boyları da aynı düzeye gelerek estetik bir görünüm kazandırılıyor. 15 dakika ile 1 saat arası süren seanslar sonrasında işlem tamamlanıyor. Dişin hasar boyutuna ve dişin yapısına göre işlem saati farklılık yaratabilir. Uyuşturulmaya gerek duyulmadan uygulama yapılabilen Bonding; hiçbir şekilde ağrı yaşatmıyor.

Bonding uygulaması hem ucuz hem de kolay bir yöntemdir. Dişlerin aralarında oluşan boşlukların kapatılmasında, diş şekillerinde uzunluk sağlamak ve renk değişimi içinde kullanılabilmektedir. Bonding uygulanırken diş yüzeyinde pürüzleştirme sağlanır ve daha sonra bonding materyali ve dişin rengindeki kompozit rezin dişe uygulanarak cilalama işlemi ile sona erdirilir.

Uygulama sonrası bazı dikkat edilmesi gereken hususlar yer alır.  48 saatlik gibi bir süre lekelenme olmaması için renkli içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sigara, kahve ve çay gibi içecekler bonding materyali üzerinde leke oluşumuna etken olur. Dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ara yüz fırçası ile dişleri temizlemek gerekir. Diş hekiminizi ihmal etmeden arada kontrollere giderek bakım yaptırılması ve diş taşlarının temizlenmesi sağlanmalıdır.

Bonding uygulaması birkaç yıllık bir süreyle dayanıklılık sağlar. Doğal dişler gibi dayanıklı olmadığı için sert bir şeyler ısırıldığında kırılma oluşabilir. Böyle durumlarda tamir edilmesi için yine hekiminize başvurmanız gereklidir.

Bonding malzemeleri dişe en yakın ve en uygun malzemelerdir. Uygulama yapılırken sadece sorunlu olan kısma uygulanır. Diş kesilmeden sağlamlığı korunarak yapıştırma uygulaması ile estetik görünüm oluşturulmaktadır.

Bonding uygulaması yapan hekimin bir heykeltıraş gibi işlemi estetik olarak işlemesi önem taşımaktadır. Ayrıca dişetine geçişi, ağızda fonksiyonel olarak işleyişi sağlıklı olmalıdır. Dişler kendini yenileyemediği için oluşan her türlü hasar zamanında düzeltilmelidir. Ancak bonding yapılamayacak kadar sorunlu olan dişlere porselen lamine uygulaması yapılmaktadır.

Dişlerimiz gülüşümüzü yansıtır o nedenle estetik görünümü de önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız