Çocuk Diş Hekimliği

Ortodonti
18 Temmuz 2017
şeffaf plaklarla ortodonti(invisaling)
19 Temmuz 2017
Show all

Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti yani çocuk diş hekimliği; 0 ila 14 yaş arasında bulunan çocukların süt dişleri ve daimi sabit dişleri için sağlıklı bir koruma sağlamaya destek olan ve oluşabilecek hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan meslek grubudur. Çocuklarla doktor arasında bulunan güven ilişkisi çocukların diş hekiminden korkmamasını ve diş sağlığı için tedaviden kaçmamasını sağlayacak önemli bir ayrıntıdır. Hasta ve hekim ilişkisi ne kadar sıcak ve güvenli olursa çocuklarda diş sağlığı gelişimi daha da önem taşıyacaktır.

Çocuk diş sağlığı için yapılan tedavi uygulamaları nelerdir?

Fluorid: Bu madde dişlerin korunması, güçlenmesi ve çürümesi konusunda etkili bir görev üstlenir. Diş macunlarında bulunan fluorid ayrıca bazı besinlerde de yer almaktadır. Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmadığı takdirde gerekli olan fluorid alınmadığı için erken diş çürümeleri ve kayıplar ortaya çıkmaktadır.

Dişlerin çürüğe karşı daha dayanıklı olması ve güçlenmesi için diş hekimleri tarafından yüzeysel olarak fluorid uygulama tedavisi gerçekleştirilir. Sadece diş hekimlerince uygulanan bu yöntem ile çocuklarda diş sağlığı bakımı sağlanmaktadır. Yüzeysel olarak fluorid tedavisi dişleri daha fazla çürümeye yüz tutmuş ve zayıf diş minelerine sahip çocuklarda uygulanır. 6 ayda bir uygulanabilen bu yöntem fluoridin dişler üzerinde depolanması sağlanır ve çürümeleri engellenerek güçlenme etkisi yaratır.

Fissür örtücüler: Dişler üzerinde yer alan ve çiğneme etkisi sağlayan girinti ve çıkıntı olan kısımlara fissür adı verilir.  İlk olarak oluşan çürükler fissürler üzerinde başlamaktadır. Fissür sealant adı verilen akışkan, beyaz ve şeffaf maddeler; çocuk diş hekimi tarafından dişlere uygulanır ve bu şekilde çürüklerin oluşması önlenir.

Düzenli olarak fırçalama yapılsa dahi diş diplerinde, girinti ve çıkıntılarda kalıntılar olabilir. Besin artıkları ve bakteriler buralarda çürüklere zemin hazırlar.  İşte fissür örtücüler ulaşılamayan her notaya temas ederek dişlerin temizlenip çürük oluşmasına bu şekilde engel yaratır. Daimi olarak çıkan dişlere ve diş çürümesi riski taşıyan azı dişlerine fissür örtücüler sağlanır. Kısa ve ağrısız bir uygulamadır ancak zamanla aşınma olabilmektedir. Bu nedenle kırılma ve aşınma oluşması halinde diş hekimi tarafından kontrol sağlanarak olumsuz durumlar ortadan kaldırılır.

Yer tutucu: Erken bir şekilde kaybedilmiş olan süt dişleri yerlerine hareketli ya da sabit apareyler kullanılması ile yapılan uygulamaya yer tutucu adı verilir. Süt dişlerinde erken kayıp olması halinde dişlerin boşluklara kaymasını engellemek ve daimi dişlerin uygun yerinden çıkmasını sağlamak üzere yapılır. Dişlerin çarpık ve düzensiz olarak çıkmasını önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız