İmplant Üstü Kaplama

Fiber Post
15 Temmuz 2017
Kompozit Lamine
15 Temmuz 2017
Show all

İmplant

İmplant; eksik olan dişlerin yeniden işlevselliğini kazanması, estetik görünmesi ve daha sağlıklı olması açısından çene kemiğine yerleştirilerek dişe göre uygun şekildeki malzemeden yapılması sağlanan yapay diş kökleridir. İmplant üstü kaplama genel olarak damak protezleri ve köprü yapılmasına göre daha güvenli olmasının yanı sıra daha fazla işlevsel özellik kazandıran bir tedavi şekli olarak yer alır.

İmplant üstü kaplama yapılarak bir ya da birçok dişin uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılması açısından destek verir. Güvenli, sağlam ve daha fazla rahatlık vermesi implant tercihinde önemli etkenlerdir.  İmplant üstü kaplama gerçek olan dişlerin yerini alması ile daha doğal ve estetik bir görünüm yaratır. Eksik olan dişlere uygulanan tedavi sonrası gerçek dişlere zarar vermeden kullanım sağlanır.  İmplant üstü kaplama protez dişlere nazaran daha uzun ömürlü kullanabilme şansı sunmaktadır.

Ağızda tüm dişlerin kaybedilmesi ile yapılabilen ve tek alternatif olarak yer alan protezlerin yerine artık implant üstü kaplamalar daha fazla tercih edilmektedir. En iyi tedavi seçeneği olarak yer alan implant; tüm dişlerin kaybedilmesi ya da eksik olan dişlere göre uygun malzeme kullanılmak suretiyle gerçekleştirilir.

İmplant üstü kaplama yapılmadan önce eksik olan diş sayısı tespit edilir, uygulama yapılacak kemiğin yapısına göre belirlenerek uygulanır. İmplant yapay diş kökleri olarak adlandırılır ve titanyumdan yapılır. İnsan vücuduna en iyi uyum sağlayan maddelerden titanyum; çene kemiğine adapte olarak kaynar ve hiçbir zarar vermez. Üstelik köprü ve kuronlarla yapılan dişler gibi kesilerek hazırlanmaması ve dokuları koruması açısından da oldukça sağlıklıdır.

Günümüzde artık modern teknoloji çerçevesinde birçok yenilik daha kolay diş yapılabilme seçeneği sunarken; en önemlilerinden biri olarak da protezler yerine implant üstü kaplama seçeneğini sunmuştur.

Protezlere göre daha kullanışlı ve protezlerin yarattığı sorunlardan tamamen uzak olması etkisiyle önemli bir uygulamadır. Hareketli protezlerde yemek yerken pek çok sorun yaşanabilir. Üstelik çiğneme sorunu yaşatması da ayrıca sindirim açısından sorun yaratmaya da neden olmaktadır. Ancak implantlar da bu tarz sorunlar ortadan kalkar ve kolay çiğneme fonksiyonu sağlar.

İmplant üstü kaplama uygulamasının en önemli faydaları arasında çene kemiğini bir arada tutmak suretiyle erimesini engelleyerek küçülmesini de ortadan kaldırır. Bu protezlerde en büyük sorundur. Zamanla çene kemiği aşındığı için uyum sağlayamayarak kemiğe oturmama ihtimali de olabilmektedir. İmplant; tat alma, estetik görünüm sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız