Metalik Seramik Kaplama

Tam Protez
15 Temmuz 2017
Zirkon Seramik Kaplama
15 Temmuz 2017
Show all

Metalik Seramik Kaplama

Kaplamalar desteksiz ve hasarlı dişlerin yerine yapılan ve laboratuarlarda hazırlanan restorasyonlar olarak adlandırılır. Dişlerde oluşan çatlama, kırılma ve hasarlar sonucu kaplama yapılarak estetik görünüm sağlanır. Uygulamalar dişi kırılgan bir hale getirmesi nedeniyle genelde kanal tedavisi sonrası uygulama yapılır. Kaplamalar dişlerin kırılmasını önlemesi nedeniyle önemlidir.

Estetik açıdan ön dişlerin bir kısmına ya da tamamına kaplama yapılabilmektedir. Kaplama; bakır, altın, porselen, metal destekli porselen, krom gibi metaller ve kompozit adı verilen plastikten yapılmaktadır.

Metalik seramik kaplama da en doğal olan kaplama yöntemleri arasındadır. Muayene sonrası dişlerin hazırlanma süreci sonucunda geçici kaplama takılarak dişlerde sızlama ya da ağrı olup olmadığı hastalar tarafından diş hekimine söylenerek ona göre önlem alınması sağlanır. Kaplamalar yapay olması nedeniyle doğal olan dişlere benzer yapılır. Metalik seramik kaplamaların yapılması sonrasında herhangi bir aşınma, düşme, gevşeme ve kırılma olması halinde ağızda tedavi edilerek düzeltilebilir. Kaplamalar da aynı şekilde doğal dişler gibi bakım yapılması ve özen gösterilmesi gereklidir. Böylece uzun yıllar kullanma olanağı sağlarlar.

Kuronlar dişlerin üzerine geçirilen ve üzerini kaplayan protez dişlerdir. Dişlerin tüm yüzeylerini kaplarlar ve hasar gören dişin güçlenmesini sağlarlar. Bazı durumlarda diğer dişlerle olan bozuklukları, renk bozulmalarını ve şekil bozukluklarını düzeltmek için de kullanılır.

Aşırı madde kaybı yaşayan dişlerin restorasyonu yapılırken köprü ya da kuron protezleri altyapı olarak metalden uygulanarak üstte yer alan porselen ya da seramiğin kırılması önlenerek uygulanır. Ancak son gelişmeler ışığında alt metal kullanılmadan seramik kaplamayı tutacak güçlendirilmiş malzeme olmaması nedeniyle tercih edilmemektedir.

Doğal dişler ışığı yansıtır bu nedenle seramik kaplamalar da doğal diş görüntüsünü vermesi açısından tercih edilir. Işık geçirme özelliği bulunan, canlılık ve derinlik sağlayan özellikleri ile estetik olarak da iddialı olmaktadır.

Metalik seramik kaplamalar; mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Ancak tam seramik kuronlar ise hem kimyasal hem de mekanik yapıştırma sağlarlar. Bu nedenle daha tutucu olurlar ve daha zor düşerler.

Metalik seramik kaplamalarda bazı ışıklarda boşlukta yokmuş gibi görünürler ancak tam seramik kaplamalarda doğal ışığı yansıtan bir görünüm oluşur. Ayrıca metal olması görüntü olarak diş etinde belirginlik yaratır ve alerjik olabilme riski taşır. Alt yapıda metal olması seramik dişin diş eti hizasında koyu çizgi görüntüsü oluşmasına neden olur. Ancak tam seramik kuronlarda bu durum ortaya çıkmaz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız