Zirkon Seramik Kaplama

Metalik Seramik Kaplama
15 Temmuz 2017
Ortodonti
18 Temmuz 2017
Show all

Yüksek oranda aşınmış ve aşırı madde kaybı yaşayan dişlerin estetik açıdan görünümlerini ve fonksiyonlarını düzeltmek için kaplama yapılarak estetiğin sağlanması mümkün olabilen bir uygulamadır.  Kaplama yapılırken dişler üzerinde pürüzleştirme ve aşındırma yapılır ve diş küçültülür. Sonrasında diş üzerine kaplamalar yapılarak sabitlenir.

Diş kaplama yapılırken kullanılan malzemelerde değişkenlik gösterir ve farklı birçok madde kullanılabilir. Altın kaplama, gümüş kaplama ve metal kaplamalar eskiden en çok tercih edilen seçeneklerdi. Ancak günümüzde gelişimler sayesinde gerçek diş kalitesini sağlayan maddeler ile kaplama yapılabilmektedir. Metal üzerine porselen kaplama daha sonra gelişen yöntem olarak yer aldı ancak bu uygulama metal altyapılı porselen olması ile metalin çizgi oluşturması, ışığı yansıtmayışı ve doğal olmaması nedeniyle pek tercih edilmiyor.

Artık zirkonyum alt yapı sağlanarak hazırlanan seramik kaplamalar çok daha sağlıklı, estetik ve kullanım açısından daha kolay bir etki yarattığı için sık tercih ediliyor. Zirkonyum vücuda uyumlu bir madde olması nedeniyle toksisite yapmadan dişetlerinde çekilme ya da sorunlar oluşmasına neden yaratmıyor. Ayrıca ışığı yansıtan özelliği ile seramik kaplamalar daha gerçek diş görünümü sağlamaya destek oluyor.

Estetik olarak tam anlamıyla gelişmiş olarak uygulanan kaplamalar güçlendirilmiş seramik kaplamalar olarak yer almaktadır. Bu seramik kaplamaların alt yapıları da tamamen seramiktir. Özellikle ön dişler için çok iyi bir estetik duruş sergilemesi açısından tercih ediliyor.

Ancak diğer dişler içinde kullanılan kaplamalar arasında zirkonyum seramik kaplamalarda oldukça iyi bir sonuç yaratmaktadır. Diş etleriyle uyum sağlayan zirkonyum ayrıca metal destekli porselen kaplamalarda ortaya çıkan renk değişimini yaratmaz. Diş eti çekilmelerine neden yaratmadığı için oldukça sağlıklı bir uyum oluşturur. Zirkonyumun içerisinde metal olmaması nedeniyle alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermez.

Zirkonyum seramik kaplamalar; kaygan ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması açısından dişlerde plak birikimi oluşturmaz. Ayrıca dış etkenler olan çay, kahve ve sigara gibi renk değişkenliklerinden etkilenmeyerek rengini korur. Dişlerde doku kaybı yaratmadığı ve diş etine uyum sağladığı için değişiklik yapılmak istendiğinde kolayca değişim sağlanabilir.  Porselene göre daha az kırılgan olan seramik kaplamalar; sadece kaplama altında bulunan dişte çürüme olması halinde düşme ihtimali taşır.

Bakımı da oldukça kolay olan kaplama dişler; düzenli ağız bakımı suyu ve fırçalama ile korunur. 6 aylık rutin kontroller sağlanmalı ve zirkonyum seramik kaplama altında olan dişlerin sağlığı açısından tetkik yaptırılmalıdır. Özenli ve dikkatli kullanma sonrası asla sorun yaşanmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi ve Randevu için Arayınız